Who is coming - Cartoon 360 May 2018

Check the list of the participants list here below or download the PDF.

Company Participant's Name First Name Country
3Axes Institut Ahmed Alexandre France
3Axes Institut Balois Gaëlle France
3Axes Institut Bejan Pierrick France
3Axes Institut Bournoville Louis-Alexandre France
3Axes Institut Breckpot Sélène France
3Axes Institut Cabas Anthony France
3Axes Institut Callemeyn Ryan France
3Axes Institut Chenin  Yildan France
3Axes Institut Claisse Valentin France
3Axes Institut De Groote Hugo France
3Axes Institut De Sousa Tom France
3Axes Institut Delagarde Justine France
3Axes Institut Denecker Cyriac France
3Axes Institut Deshayes Tanguy France
3Axes Institut Devulder Bryan France
3Axes Institut Guibout Antonin France
3Axes Institut Lafforgue Michel Charles France
3Axes Institut Laforge David France
3Axes Institut Lesert Rémi France
3Axes Institut Loquet Gabriel France
3Axes Institut Morais Mathieu France
3Axes Institut Mounguende Charles-Edouard France
3Axes Institut Sauvignet Jonathan France
3Axes Institut Singer Adrien France
3Axes Institut Vanthuyne Kévin France
3Axes Institut Verwaerde Simon France
3Axes Institut Zajdlic Garance France
A Film Estonia  Tõldsepp Kristel Estonia
Ado Ato Pictures Shogaolu Tamara Netherlands
Alliance Entreprendre Bodet Antoine France
Aluma Productions Liégeois Matthieu France
amopix Grandcamp Elodie France
amopix Rolin Mathieu France
amopix Stoll Valentin France
Animapol Wendorff-Østergaard Joanna Zofia Poland
Ankama Games Florin Muller Ingrid France
Arte France Hartmann Sascha France
BBC Children's Camm Lorraine UK
Beast Animation  Schetz Dorien Belgium
Belgian Heroes Dupaix Vanessa Belgium
Belgian Heroes Pernot François Belgium
Blon Animation & Video Games Festival Almantaité Laura Lithuania
Carlton Books Asher Japhet UK
Chapter Arts Georgieva Yoana UK
Ciné-Litté productions Schneider Lilia Germany
CNC Augrain Pauline France
Cofilm Ivančíková Lenka Czech Rep.
Cofilm Sádek Jiri Czech Rep.
Collectif Or Normes Rossi Martin France
De Marque Hénaire Valérie Canada
Digitalciné / Revue 24 Images Thys Nicolas France
Ecran Total Roussel Virginie France
ECV Lille Annouh Mohamed France
ECV Lille Auvray Clemence France
ECV Lille Bajor Noemie France
ECV Lille Deschamps Maxence France
ECV Lille Goliot Manon France
ECV Lille Gosset Baptiste France
ECV Lille Lachere Ludwig France
ECV Lille Liard Caroline France
ECV Lille Malek Camélia France
ECV Lille Pagel-Egea Louise France
ECV Lille Penninck Emeric France
ECV Lille Rusu Héloïse France
ECV Lille Tixier Dylan France
ECV Lille Trolle Louise France
Educalux Productions Meurice Stéphane France
Ellipsanime Productions Jaeck Laetitia France
Epic Story Media Faier Ken Canada
ESAAT Gabillon Bernard France
ESAAT Labrousse Louise France
Focus on Animation Burki Nicolas France
Focus on Animation Salzard Muriel France
Fous d’Anim Krol Robinson France
France Télévisions Jacquet Joseph France
Full Glass Media Bite Marta Latvia
Graffiti  Fiecconi Federico Italy
Grid Animation Mertens Mark Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Deduffeleer Corentin Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Godefroid Corentin Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Henry Nikola Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Jacob Joël Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Lombet Tanguy Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Saritas Emine Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Schroeder Kévin Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Sovanrith Song Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Vandervaeren Sam Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Verdonck Marie-Sophie Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Vienne Pierre Belgium
HM Publishing Nagaishi Hideki Netherlands
Hopster Chojnacka Miki UK
INDIE SALES Coleman Eleanor France
Inria Herlin Isabelle France
INTERFACE Adrian Sheila France
INTERFACE Reeves Bernard France
IPR.VC Management  Tuominen Tanu-Matti Finland
Istituto Luce - Cinecittà / Creative Europe Desk Italy MEDIA Office Rome Lacagnina Maria Cristina Italy
Joni Art Tamosaitis Tomas Lithuania
Julianne Films Ostorero Jean-Charles France
K-pictures Kostal Duchonova Gabriela Czech Rep.
K-pictures Kouril Jakub Czech Rep.
Katcha Grégoire Arnaud Belgium
Ketnet / VRT Klaï Telidja Belgium
Kickback Media Lomas-Bullivant John UK
Kids Media ©nsulting Erbes Christophe France
KidsIndustries Wheeler Maurice UK
Knights Of Stevens David UK
La Fabrique des Formats Bélier Fiona France
La Libre Belgique Lorfèvre Alain Belgium
La Vingt-Cinquième Heure Olive Guilhem France
Laser Game Communication Sergent Virginie France
Le Bureau des Curiosités Aymard Teddy France
Le Bureau des Curiosités Catelion Severine France
Le Lombard Maurel Antoine Belgium
Letko Karwowski Jakub Poland
Lynx Animation Studios Cvetanovski Goce Macedonia
Mash&Co Orbeta Katrin Ann Italy
Mediakwest Mahoudeau Deleva Emma France
MotusApp Bang Mette Denmark
MotusApp Cohen Risa Denmark
MotusApp Nguyen Thanh Zoe France
Moukda Production Hentulescu Diana France
Moukda Production  Dengmanara Kèota France
Moviedo Donev Yonko Bulgaria
Nexus Studios Jenkins Alexander UK
Noranim Vougnon Barbara France
Normaal Dhrami Marc France
Novelab Rouilleault Nicolas France
Parka Pictures Klages Lilian Denmark
Parka Pictures Møller Jesper Denmark
Pictanovo Aït Gherbi Palmer Malika France
Pictanovo Béarez Marianne France
Pictanovo Catherin Olivier France
Pictanovo Demolder Emmanuelle France
Pictanovo Droubaix Catherine France
Pictanovo Renusson Maud France
Pikkukala Jordi Pablo Finland
Plackartnyj Kozuch Joanna Slovakia
Plaine Images Delamarre Emmanuel France
Pôle 3D Duveau Louise France
Pôle 3D Partipilo Massimo France
Pôle 3D Sagnier Clément France
Pôle 3D Thiriez Charlotte France
Pôle 3D Vanhoed Mariane France
PREMIERstudio plus Stoyanova Lyubomira Bulgaria
Prime Film Distribution Gayevaya Alexandra Ukraine
Promenons-nous dans les bois (EJT-labo) Cezard Pierre-Yves France
Promenons-nous dans les bois (EJT-labo) Jaxel-Truer Etienne France
Quotidiano Nazionale (QN) / La Nazione Papini Roberto Davide Italy
R/O Institute Azernour Solène Belgium
R/O Institute Bekkers Matthieu Belgium
R/O Institute Degrune Pascal Belgium
R/O Institute Detournay Annelise Belgium
R/O Institute Dobrynine Ava Belgium
R/O Institute La Porta Domenico Belgium
R/O Institute Lemaire Julien Belgium
R/O Institute Ntahimpera Diane Belgium
R/O Institute Rome Thomas Belgium
R/O Institute Siva Thierry Belgium
ReAnima Association Gumieniak Aneta Norway
Riki Development Fund Medkova Desislava Russia
Serre Numérique Bricout Tanguy France
Shift Runner Perreault François Singapore
SKOP Glavan Nenad Croatia
Something Big Puech Fabian France
Studio Pupil Vollenbroek Tünde Netherlands
Studio Redfrog Bahij Lahcen France
Studio Redfrog Boudi Nassima France
Sunseed Entertainment Mead Jonathan UK
SuperRTL Prokscha Florian Germany
The Walt Disney Company - EMEA Majumdar Shamik UK
Turner EMEA Goodchild Marc UK
Ulvenfilm Malykhina Natalia Norway
Umanimation Castaing Aymeric France
UNGA Van Leeuwen Daan Netherlands
VDA / Vilnius Academy of Fine Art Bereznickas Ilja Lithuania
Virgules Acker Voyelle France
VJC Media / Inflorescent Media Chapman Vanessa UK
Vlaams Audiovisueel Fonds (VAF) Van Hellemont Karen Belgium
VRrOOm Cacciuttolo Louis France
Wallonie Bruxelles Images (WBImages) Franssen Eric Belgium
WEARVR Douthwaite Andrew UK
WebSpider Productions Arnaud Sarah France
WebSpider Productions Genis-Cosserat Louise France
Woodblock  Brunck Ilija Germany
Woodblock  Weber Tom Germany
Xbo films Camilli Luc France
XiOLA Snoekx Jan Belgium
Zeilt productions Vincent Emmanuelle Luxembourg
Zeilt productions Witz Laurent Luxembourg
Zéro de Conduite Productions Giezendanner Fabienne France
Zographic Films Lopez Alexandra Bulgaria
  Barbas Sara UK
  Bizzaro Agnès Germany
  Figeľ Lukáš Slovakia
  Fretto Serge France
  Madu Aisha Netherlands
  Mae Dagmar Estonia
  Moult Milewska Tessa Poland
  Richardson Amanda UK
  Simard Monique Canada
  Wattiaux Elodie France
Cartoon Alonso Yolanda Belgium
Cartoon Le Seigneur Alexandra Belgium
Cartoon Liamin Julie Belgium
Cartoon Moro Julie Belgium
Cartoon Nguyen Laura Belgium
Cartoon  Vandeweyer Marc Belgium
Neumann & Müller  Klingsohr Reinhard Germany
Neumann & Müller  Pollmann Matthias Germany