Who's coming - Cartoon Business 2016

Check the list of participants below or download the PDF

Company Participant Country
Anima-pol Joanna Wendorff-Østergaard Poland
ANIMATEKA - International Animated Film Festival Sara Zivkovic Slovenia
Armadillo Film André Bos Netherlands
Artbox Medeina Birgilaitė Lithuania
Association Netherlands Animation Producers Ton Crone Netherlands
AVROTROS Mylene Verdurmen Netherlands
BBC Ciara Davies UK
Bfilm Eva Pavlovicova Slovakia
Big Pixel Jeroen Hoekstra Netherlands
Bionaut  Barbora Prikaska Czech Republic
BosBros Hanneke Bosman Netherlands
BosBros Jolande Junte Netherlands
BosBros Francis Vaessen Netherlands
Brown Bag Film Cathal Gaffney Ireland
Cake Entertainment Tom van Waveren UK
Caligari Film- und Fernsehproduktion Gabriele M. Walther Germany
Cartoon Saloon Nuria Blanco Ireland
Christian Davin Production Christian Davin France
Cinekid Nienke Poelsma Netherlands
Cinemon Entertainment Krisztina Holló Leleszi Hungary
CinéTé Filmproduktie Nancy Fornoville Netherlands
City of Utrecht Kees Diepeveen Netherlands
City of Utrecht - Cultural Affairs Saskia Kluitmans Netherlands
City of Utrecht Hans van Soelen Netherlands
Copenhagen Bombay Sarita Christensen Denmark
Creative Europe Desk Netherlands Bram Kranendonk Netherlands
Dada Christopher Dada UK
D.o.F. George Mitev Bulgaria
DAMD / FNV Kiem Caspar de Kiefte Netherlands
Der Kinderkanal ARD / ZDF (KI.KA) Sebastian Debertin Germany
Dreamworks Animation Marion Edwards UK
DSG Animation / Vfx Dragos Stefan Romania
DV Animation Daniel Visscher Netherlands
Factory Phil Chalk UK
Fettle Animation Kath Shackleton UK
Frame Order Daan Velsink Netherlands
France Télévisions Julien Borde France
GEM Licensing Satya Albanese UK
Grid Animation Mark Mertens Belgium
GS Animation Robert Jaszczurowski Poland
Holland Animation Film Festival Gerben Schermer Netherlands
Holland Animation Film Festival Anet ter Horst Netherlands
HKU University of the Arts Utrecht Carolina Bouwkamp Netherlands
HKU University of the Arts Utrecht Peter de Vries Netherlands
HKU University of the Arts Utrecht Joost Jordens Netherlands
HKU University of the Arts Utrecht Désirée Majoor Netherlands
il Luster  Chris Mouw Netherlands
il Luster  Thierry Paalman Netherlands
il Luster  Arnoud Rijken Netherlands
il Luster  Michiel  Snijders Netherlands
Illuminated Films Nick Harvey UK
Illumination Mac Guff Jacques Bled France
Invida Polona Matjašič Slovenia
Job, Joris & Marieke Job Roggeveen Netherlands
Ka-Ching Cartoons Joost van den Bosch Netherlands
Ka-Ching Cartoons Anton Erik Verkerk Netherlands
Keith Chapman Productions Keith Chapman UK
Kids Media ©nsulting Christophe Erbes France
Kool Produktion  Frank Mosvold Norway
KRO-NCRV Winnie Rijnders Netherlands
KRO-NCRV Gerdie Snellers Netherlands
Loulou & Tummie Laurens Schellekens Netherlands
Media Valley Natalie Altmann France
Moetion Films  Moe Honan Ireland
Mouse Print Press Agust Ingason Netherlands
Nederlands Film Festival Petra Remmen Netherlands
Nederlands Film Festival Marlou Rutten Netherlands
Nederlands Film Festival Willemien van Aalst Netherlands
Nederlands Film Festival Claire van Daal Netherlands
Netherlands Film Fund Doreen Boonekamp Netherlands
Netherlands Film Fund Ellis Driessen Netherlands
Netherlands Film Fund Peter Lindhout Netherlands
Neptuno Films Production Cristina Brandner Spain
Nick Dorra Productions Nick Dorra Finland
Patrick Raats Regisseur&Animator Patrick Raats Netherlands
Pedri Animation Thomas Hietbrink Netherlands
Pink Kong Studios Niamh Herrity Ireland
Pro.Motion Carmel Bonnici Malta
Pro.Motion Ruth Frendo Malta
Recircle Miljana Dragicevic Croatia
Savoir FER François Roulin France
seriousFilm Marc Thelosen Netherlands
Spider Eye Erica Darby UK
Storm Postproduction Jack Kuiper Netherlands
Storm Postproduction Joris Van Seggelen Netherlands
Studio Babai Ines Ivkovic Italy
Studio Liddell Ian Liddell UK
Studio Miniatur Filmowych Dorota Chmielewska Poland
Studio Outo Tero Takalo Finland
Studio Pupil Tünde Vollenbroek Netherlands
Submarine Bruno Felix Netherlands
Submarine Janneke Van de Kerkhof Netherlands
Superprod Clément Calvet France
Surfrender Richard van der Oost Netherlands
Telescreen / m4e Lisette Looman Netherlands
The Elf Factory Phil Davies UK
The Drawing Room Jiek Weishut Netherlands
Tucker Film Viola Calia Italy
TVPaint Développement Patrick Adam France
Umatik Entertainment Éva Konrád Hungary
UNGA Hong Liem Netherlands
UNGA Toon Thijs Netherlands
Urrebuk Sander Alt Netherlands
Urrebuk Michiel Wesselius Netherlands
Viking Film Marleen Slot Netherlands
Vivi Film Mathieu Bayart Belgium
Vivi Film Viviane Vanfleteren Belgium
Westbay Šárka Bušková Czech Republic
Wildbrain International Alfred Chubb UK
Wildseed Studio Jesse Cleverly UK
Wim Pel Productions Jeroen Pel Netherlands
YLE (Finnish Broadcasting Company) Vicky Schroderus Finland
Zographic Films Tania Assova Bulgaria
Zoho Studio Alex Dowding Netherlands
Zoho Studio Rob Vermeulen Netherlands
  Iris de Groot Netherlands
  Boris de Leeuwe Netherlands
  Merel Hamers Netherlands
  Marijn Sneijder Netherlands
  Floortje van der Graaf Netherlands
Cartoon Yolanda Alonso Belgium
Cartoon Joëlle Kesenne Belgium
Cartoon Julie Liamin Belgium
Cartoon Hélène Mambourg Belgium
  Elodie Wattiaux France
Neumann & Müller  Reinhard Klingsohr Germany
Neumann & Müller  Tiim Schröder Germany